/Forrás: (TreeViver.com)/
A trópusi esőerdők a múlt században Földünk 14 százalékát fedték le, ma mindössze 6 százalékon maradtak meg. Pedig ezek a területek bolygónk számára hihetetlen jelentőséggel bírnak: kipusztításukkal Földünk ökológiai egyensúlya felborulhat, ami környezeti és természeti katasztrófák sorát vonja magával. Minden kivágott fával tehát saját és gyermekeink jövőjét romboljuk.
Mi adja az esőerdők fontosságát?
A ma ismert trópusi esőerdők több mint 60 millió éve léteznek bolygónkon. Kialakulásukhoz szükséges éghajlati tényezők csak a térítők közötti területeken fordulnak elő. Az esőerdők óriási fotoszintetizáló felületet képeznek, ezért roppant termelékenyek, a bioszféra szervesanyag-előállításának legnagyobb része itt megy végbe. A légköri oxigéntermelés miatt “Földünk tüdejének” is nevezik, kulcsfontosságú szerepet játszik bolygónk éghajlati rendszerének stabilitásában. Ez a hatalmas „zöld tüdő” nemcsak hűt, de befolyásolja egyes óceáni áramlatok mozgását, valamint nagy mennyiségben megköti a légkörből az emberi szervezet számára káros szén-dioxidot.
Mindamellett, hogy az esőerdők otthont nyújtanak a Föld állat- és növényfajai közel felének, a "világ legnagyobb gyógyszertárának" is tekinthetők, mivel a ma használatos gyógyszer alapanyagok egy negyede az itt élő növényekből származik. Sajnos napjainkra a világ erdős területeinek mindössze egyötöde maradt érintetlen, a legnagyobb pusztítás pedig pont az esőerdőkben zajlik.
Miért kell óvnunk Amazóniát?
Ez a terület nemcsak az esőerdő, hanem az Amazonas miatt is kiemelt jelentőséggel bír, hiszen ez Földünk leghatalmasabb folyója. Vízgyűjtő területének terjedelmével és vízbőségével semelyik másik folyam nem versenyezhet. Az Amazonas-medencében található a Föld édesvízkészletének 10 százaléka, valamint ebben a térségben több különböző növényfaj él egy hektáron, mint összességében egész Európában. Olyan különlegességek találhatók meg itt, mint pl. az amazonasi vízililiom, ami a világ legnagyobb virága: átmérője a két métert is elérheti. Az esőerdő élővilágának sokszínűségét mutatja, hogy baseball labda nagyságú pókkal ugyanúgy találkozhatunk, mint aprócska, fogkefe fej méretű majmokkal, melyek súlya alig nagyobb 1 dkg-nál. Az Amazonas esőerdő teljes területe több mint 6 millió négyzetkilométer, tehát nagyobb, mint egész Kelet-Európa illetve az Egyesült Államok kétharmadát is lefedné. Az évtizedek óta tartó erdőirtások következtében azonban több 20%-a már megsemmisült, számos állat és növényfaj veszélyeztetetté vált. Az éghajlatváltozás és az erdőirtás következében egyes tanulmányok szerint az Amazonas-medence nagy részén 2030-ra az esőerdők helyett szavannákat találhatunk majd, a ma még bőségesen hömpölygő folyam apró folyócskává apadhat.
A kivágott fák szennyezik a levegőt
A globális felmelegedés nyomán kiszáradó fák visszajuttatják a megkötött CO2 egy részét a légkörbe, valamint amikor egy erdőt kivágnak, a halott fákból is felszabadul az addig elraktározott szén-dioxid egy része. Tehát bármilyen okból pusztul ki egy fa, élettelen formájában légszennyezővé válik. Az erdők kivágása Földünk vízháztartását is megbolygatja, mivel a fák gyökereiken keresztül felszívják a vizet, majd a légkörbe juttatják azt. Mivel a trópusi esőerdőkben az éves csapadékmennyiség kiemelkedően magas, a fairtás helyén a nagy esőzések hatalmas földcsuszamlásokat és áradásokat okozhatnak. A fák tehát csak élve, virulva, lombosan segítik életünket. Az erdőirtások és környezetünk ilyen mértékű pusztítása veszélyezteti bolygónk légkörét és ivóvízkészletünket, valamint további állat- és növényfajokat ítél pusztulásra. Az esőerdők megmentése létfontosságú a Földi élet szempontjából
/Forrás: (TreeViver.com)/
----------------------------
Bővebb információt vagy meghívót a következő mailcímen kérhetsz: info@ultessegyfat.info
----------------------------
| Összefoglaló | Részletes leírás: | 1. rész | 2. rész | 3. rész | 4. rész |
Kommentek