/Forrás: TreeViver.com/
A mindennapok során, még ha nem is tudatosan, de folyamatosan szennyezzük környezetünket. Nemcsak azzal, hogy szemetelünk, döcögünk a dugóban autónkkal és sokszor feleslegesen folyatjuk a vizet. Gyakorlatilag minden, amit fogyasztóként felhasználunk, környezetünket károsítja. Ilyen módon mindannyian ökológiai lábnyomot hagyunk a világban.
Környezetszennyező életmódunk súlyos következményekkel járhat: az élelmiszerek és egyéb fogyasztási cikkek előállítása, csomagolása, szállítása, közlekedési szokások nem csupán természetes energiaforrásainkat csökkentik jelentős mértékben, hanem az erdőirtáshoz is hozzájárulnak. A nagymennyiségű vízfogyasztás édesvíz készletünket veszélyezteti, energiapazarló életvitelünk klímaváltozást és ökológiai katasztrófát idézhet elő.
A lábnyom mértének számítása
Környezetpusztító tevékenységünk pontos kiszámolására alkotta meg az ökológiai lábnyom fogalmát William Rees kanadai ökológus, majd a számítás menetét Mathis Wackernagel-el közösen fejlesztették tovább. A módszerrel minden ország, régió, vállalat, de az egyes emberek környezetszennyezésének mértéke is kiszámítható. Az ökológiai lábnyom számítása során számba veszik egy adott személy/embercsoport tevékenysége során felhasznált, illetve leadott energiát és anyagokat. Végül egy hektárban meghatározott értéket kapunk, amely azt mutatja meg, hogy az adott csoportnak/egyénnek bolygónkból mekkora mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és az általa termelt hulladék elnyeléséhez. A teszt során az egyes emberek lakáskörülményeit, az étkezési-, közlekedési- vásárlási szokásokat és a hulladéktermelés mértékét vizsgálják.
Sajnos az 1980-as évek vége óta az emberiség ökológia lábnyoma jelentős mértékben megnőtt: jelenleg olyan ütemben használjuk a természet erőforrásait, amivel a természet regenerálódó képessége nem képes lépést tartani, így folyamatosan károsítjuk bolygónkat. A fejlett országok nagyvárosaiban élők fogyasztása és környezetszennyezése több tízszerese a szegény országok lakóiénak, tehát a gazdasági fejlődés Földünk számára komoly környezeti károkkal jár. Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy ez egy természetes és megállíthatatlan folyamat. Ahhoz, hogy bolygónk gyermekeink és unokáink számára is élhető legyen, a környezettudatos életmód elengedhetetlen.
Mit tehetsz a környezetszennyezés ellen?
- Az autók magas széndioxid kibocsátása nagymértékben károsítja környezetünket. Ezért érdemes a lehető legtöbbször gyalog vagy biciklivel járni, illetve tömegközlekedési eszközöket használni.
- Vásárolj tudatosan! Ne halmozz fel se élelmiszert, se egyéb fogyasztási cikkeket feleslegesen. A különböző csomagolások, zacskók, műanyag és papírdobozok használatában is fontos a mértékletesség, hiszen ezek nagy része nem bomlik le a természetben.
- A hulladék újrahasznosításával és a komposztálással sokat tehetsz környezeted megóvásáért. Továbbá érdemes saját fogyasztásra otthon zöldségeket termeszteni. A kertben szedett paprika egészségesebb is, mint a külföldről importált, valamint az országokon átívelő nagy mennyiségű áruszállítás szintén jelentős környezetszennyezéssel jár.
- Ültess fát! A növények köztudottan tisztítják földünk levegőjét, ám városainkban egyre kevesebb a zöldterület, Földünk hatalmas erdőségeinek nagy részét már kipusztítottuk. Pedig bolygónk ökológiai egyensúlyának megőrzése létfontosságú, a kipusztított területek újraerdősítése erre kínál lehetőséget.
----------------------------
Bővebb információt vagy TreeViver meghívót a következő e-mail címen kérhetsz: treeviverklub@googlemail.com
----------------------------
| Összefoglaló | Részletes leírás: | 1. rész | 2. rész | 3. rész | 4. rész |
Kommentek